OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Uhorky

Uhorka je hojne pestovaná rastlina z čeľade tekvicovité, má sklony k šplhaniu sa. Rastlina má plazivé úpony, ktoré nesú jedlé valcovité plody. Pôvodom pochádza z Indie, pričom sa v súčasnosti pestuje po celom svete a je dostupné veľké množstvo odrôd. Obsahuje vitamíny A, B aj C, vďaka ktorým posilníte imunitu a dodáte telu energiuPlody uhorky obsahujú až 97% čistej vodyNajznámejšie v pestovateľstve sú skupiny: uhoriek dlhých a uhoriek štíhlych s hladkou šupkou tzv. šalátové uhorky. Drobnejšie plody 7 - 9 cm sú tiež veľmi vyhľadávanou sortou (ktoré nakladáme) : "nakladačky". Vyrastá 1 - 4 m dlhou políhavou, alebo ovíjavou stonkou s úponkami. Listy sú stopkaté, drsné, so srdcovito dlaňovitou laločnatou čepeľou. Zo žiarivo žltých samičích kvetov vyrastajú bobule podlhovasto kyjovitého, vajcovitého alebo valcovitého tvaru. Nezrelé plody sú zelené, zrelé oranžovožlté až hnedé. Pripravujú sa z nich najmä šaláty, alebo sa konzervujú v rozlične korenených a pikantných nálevoch, no oboznámime Vás aj o jej účinky (sme zástancovia BIO kvality) pre naše zdravie:
 
1 ) Plod má kyseliny tartrónové, ktoré zabraňujú tomu, aby sa škrob v organizme premenil na tuk,
2 ) Obsahuje až 96 percent vody, preto je potravinou, ktorá veľmi hydratuje vaše telo,
3 ) Odplavuje nebezpečné toxíny z nášho tela,
4 ) Rozpúšťajú obličkové kamene,
5 ) Zmierňujú pálenie záhy,
6 ) Pomáha svojimi látkami pri trávení,
7 ) Stabilizuje problémy s krvným tlakom,
8 ) Uhorková šťava v kombinácií s cibuľovou šťavou pomáhajú pri bolestiach kĺbov (pomer 1:1),
9 ) Znižuje hladinu kyseliny močovej,
10 ) Obsah kremíka a síry v uhorkách podporuje zdravý rast vlasov,
11 ) Pre ľudí s problémami so štítnou žľazou (sa odporúča konzumovať uhorku aspoň 3x týždenne)
12 ) Podporuje činnosť pečene.
 
  • Niečo pre ženy:
Môžte si vytvoriť pleťovú masku z uhoriek, ktorá ma blahodárne účinky pre Vašu pleťuhorku 
nastrúhate pridáte kyslú smotanu, nanesiete na očistenú pleť a necháte pôsobiť cca 15 minút.
Vaša pokožka bude vďaka nej dokonalo prečistená, zapálené miesta sa upokoja a ak uhorku použijete na vlasy, dodáte im na pružnosti.
 
 
 

Rastlina uhorky sa skladá z:

 
1. Kvetov ( Plody )
2. Listov 
3. Výhonkov / Úponkov ( Fúzov )
4. Stonky
5. Koreň
 
 
 

  • Uhorkové kvety :

Uhorkový kvet je taktiež žlto sfarbený. Uhorky majú samčie a samčie kvety. Odlišné svojou stavbou a vzhľadom. Najefektívnejšie je opeľovanie čmeliakmi, včelami, ktoré zvyčajne prenášajú peľ zo samčích kvetov na tie samičie, na vytvorenie plodu. Samozrejme môžme tomuto procesu opeľovania pomôcť aj my, ručným opeľovaním, ako aj bolo spomínané v sekcií paradajok avšak pri tomto type, ak máme veľa posadených rastlín, je to príliš zdĺhavé. Niektorí pestovatelia majú vo zvyku sypať na uhorky cukor, pre lepšiu úrodu, včely sa tak prídu napásť a opelia tak kvety,

 "Základom úspechu pri pestovaní sú opeľovače kvetov, alebo partenokarpné odrody uhoriek nakladačiek."

 

Ako zakročiť proti plesni uhorkovej ?

Tvorí sa cca od druhej polovice júla, niekoľkohodinovým navlhnutím listov a vyššími teplotami. Zalievaním na večer a ranným orosením listov, sa vytvárajú pre plieseň ideálne podmienky. Môže sa tým za 3-4 dni zničiť celý Váš porast. Na listoch sa objavia žlté škvrny a rastliny zoschnúPri zalievaní preto musíme dbať, aby nenavlhli listy a je potrebné zalievať korene. Šlahúne je dobré vyväzovať na drótenku, aby rýchlo vyschli. Pre zabezpečenie dobrej úrody je tiež potrebné slnečné a vzdušné stanovište a rovnomerná výživa rastlín. Jedným zo spôsobov je "Vertiko systém", ktorý je pri pestovaní uhoriek nakladačiek, ktorý sa osvedčil najmä u malých pestovateľov. Rastlina uhorky sa pri tomto spôsobe pestovania nenechá ležať na zemi, ale navádza sa do ôk v sieti. Listy rastlín pestovaných na sieti po daždi rýchlejšie usychajú, takže hrozí menšie riziko napadnutia plesňou. Navyše sú plody z rastlín pestovaných na sieti čistejšie a pohodlnejšie sa zberajú. Pre vertiko systém je najjednoduchšie použiť tzv. kvetinové siete s okami veľkými 10 x 10 cm. Ďalším takým zákrokom proti plesni uhorkovej je ocot, octová voda. Dochucovadlá, ako soľ, cukor, ocot, klinčeky, sa pužívajú pri zaváraní, proti plesni. Takýto účinok majú aj v záhrade,( alebo je tu aj možnosť postrekov, chemických preparátov ) Voľba je na Vás. 

 

  • Uhorkové listy :

 

Rastlina má veľké listy, ktoré tvoria prístrešie nad jej plodmi. Pri pestovaní vo veľkých množstvách, vertiko systémom, alebo v skleníkoch, fóliovníkoch v navynutej vertikálnej forme, tiež môžme odrezávať rastline nadbytočné listy. Uhorka má teda listy s veľkými rozmermi ich plochy, a sú drsné na dotyk a mierne pichľavé , na dotyk spôsobujú aj svrbenie. Rastlina musí mať minimálne 8 listov aby prežila vo vysokých teplotách. Pri práci v skleníkoch, fóliovníkoch tiež ako pri paradajkách, odkrývame len plod a taktiež, keď je rastlina malá nerežeme skoro vôbec,keď nemusíme. Na listoch môžme vidieť silu a zdravie našich uhoriek.

  • Uhorkové úponky (výhonky, fúzy) :​

Rastliny uhoriek majú tendenciu pri svojom raste vypúšťať výhonky. Tieto výhonky sa ťahajú , vyrastajú za slnkom, respektíve jeho žiarením, tak ako celá rastlina má sklony k šplhaniu sa tiež za slnkom.

Mali by sme uhorkám obtrhávať ich úponky ?

Ak na to nemáme svoj dôvod a svoju rastlinu nechránime pred škodcami alebo baktériami, je tým myslené aj keď rastlinu nemáme v pláne nechať rásť horizontálne, ich odstránenie by Vám mohlo spôsobiť viacej škody ako úžitku. Rastline totiž spôsobíme zranenie, kde sa môžu dostať baktérie, ktoré by mohli poškodiť Vašu rastlinu, alebo ju výrazne oslabiť. Úponky sú čisto prírodnou vecou, no je to znovu na Vašej voľbe. Napríklad v skleníkoch sa tieto výponky aj obtrhávajú, pretože sú proti škodlivým baktériám aj zabezpečené, a ide mnoho krát o pestovanie vo veľkom, kvôli nadmernému zarasteniu plántov.

 
  • Uhorkové stonky :

Stonka spevňuje rastlinu a zväčšuje jej povrch, priestorovo rozmiestňuje vegetatívne a reprodukčne orgány. Je vodivá - rozvádza vodu a v nej rozpustene minerálne látky z koreňov do všetkých orgánov, rozvádza produkty fotosyntézy z listov do ostatných orgánov rastliny.

Ako na nich vo vertikálnom pestovaní ( napr. v skleníku alebo fóliovníku ) ?

Uhorky môžme tiež (ako je zobrazené na fotke) privezovať o špagát, keď sú už o niečo väčšie a silnejšie a majú pevnejšiu stonku, aby sme ich nezlomili. Šnúry ovíjame okolo rastliny, zaklypsujeme (ako paradajky) a postupom času znovu ovíjame na špagáty, ktoré máme upevnené hore, (v tomto prípade navinuté na želiezkach od výroby) aby sme ich mohli pospúšťavať dole podľa potreby, odrezávame listy, oberáme a znovu pospúšťame podľa potreby.

 

  • Uhorkový koreň :
Keďže sadenie bez uváženia sa nevypláca,
Tu sú overené plodiny, ktoré odporúčame / neodporúčame sadiť po uhorkách na jednom mieste:  
 
(vhodné) Skoré hlúboviny, karotka, mrkva, cesnak, čierny koreň, jarný špenát, zemiaky 
(nevhodné) Šalát, jesenný špenát, uhorky, fazuľa, hrach, patizón, čakanka, jahody
(možné) Zeler, pór, jesenné hlúboviny.
 
 
Pestovanie uhoriek
 
Uhorka siata šalátová
Pestujeme z predpestovaných priesad prevažne vo fóliovníkoch alebo skleníkoch, v najteplejších oblastiach je možné pestovanie aj vo voľnej pôde na chránených miestach. Rastliny vyžadujú oporu.
Príliš vysoké teploty a nepravidelné zásobovanie vodou môže spôsobiť u väčšiny odrôd zhorknutie plodov. Voda na polievanie by nemala byť studená, polievame častejšie, ale menšími dávkami vody.
 
Uhorka siata nakladačka
Pestujeme najlepšie z predpestovaných priesad, alebo aj priamou sejbou prevažne vo voľnej pôde na chránených miestach, prípadne aj vo fóliovníkoch alebo skleníkoch. Vzdialenosť riadkov je 1 - 1,5 m, rastlín v riadkoch 30 - 40 cm. Výsev alebo výsadbu robíme koncom apríla až v máji. V prípade výsevu do hniezd by v jednom hniezde nemali byť viac ako 3 rastliny. Rastliny lepšie rastú a zber je jednoduchší, keď majú dostatočne vysokú oporu. Príliš vysoké teploty a nepravidelné zásobovanie vodou môže spôsobiť u väčšiny odrôd zhorknutie plodov. Voda na polievanie by nemala byť studená, polievame častejšie, ale menšími dávkami vody.
 
 

(Zdroj: Fotky sú nafotené zo švajčiarskeho skleníka)

(Zdroj: Obrázky sú použité z Pixabay.com)

(Zdroje informácíi: http://sk.wikipedia.org/wiki/Uhorka_siata,
http://www.semena-osiva.sk/article/221-pestujeme-uhorky-od-semienka-k-nakladackam)