OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Kukurica

Kukurica  je kultúrna plodina z čeľade lipnicovité. Kukuričný šrot je potravou pre ošípané a hydinu. Kukurica sa využíva ako krmivo pre hospodárske zvieratá. Kukurica je jednoročná, vysoká bylina. Dorastá do výšky 1 - 3 m, u nás až 3 m.  vyplnené steblo.  Kukurica je rastlina jednodomá a jednopohlavná. Plod obsahuje 70% škrobu, 15% bielkovín, 10% tukov, 5% celulózy. Taktiež obsahuje vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, provitamín A (karotén) a vitamín E. Ďalej fosfor, draslík, horčík a vápnik, mangán, meď, jód, selén, nikel, molybdén, zinok a železo. 
Účinky kukurice pre Vaše zdravie:

1 ) Prispieva a pomáha zraku - chráni sietnicu,
2 ) Má močopudné účinky,
3 ) Chráni telo pred vstupom voľných radikálov, 
4 ) Znižuje riziko rakoviny,
5 ) Znižuje riziko infarktu,
6 ) Znižuje riziko mŕtvice,
7 ) Veľmi pomáha pri opuchnutiach nôh ( z príčiny zadržiavanie vody v tele)
8 ) Pomáha dobrej koncentrácií a uchovávaní pamäte svojim vitamínom B
9 ) Udržiava stolicu mäkkšiu a podporuje jej pravidelnosť.


Zloženie a popis: 


„Samčie kvety vytvárajú koncovú metlinu, samičie šúľok kláskov prikrytý puzdrom, z ktorého vyčnievajú blizny. Plod je zrno. Pôvodnou domovinou kukurice je Amerika, dnes sa však pestuje na celom svete, ako mnohostranná úžitková plodina. Na liečebné účely sa zbierajú čnelky (blizny) samičích kvetov (Stigmata maidis), keď začnú vyčnievať na vrcholčekoch šúľkov. Zbierajú sa ručne a sušia sa v tieni na dobre vetranom mieste.“

„Z kukuričných klíčkov sa lisuje olej, ktorý je základnou východiskovou surovinou na izolovanie vitamínu E a slúži aj na výrobu liečiv proti paradontóze. Odtučnená kukuričná múka je výživná a ľahko stráviteľná. Odporúča sa rekonvalescentom a ľuďom, ktorí sú alergickí na pšenicu. Kukuricu často napáda sneď kukuričná (Ustilago maydis, ktorá premieňa šúľky na nádory naplnené čiernymi výtrusmi. Tieto obsahujú alkaloidy, ktoré majú podobný účinok ako alkaloidy námeľa.“
 

 

  • Kukuričné listy a steblo:


Kukurica má dlhšie listy, ktoré vyrastajú striedavo, v dvoch radoch. Skoré odrody majú na hlavnom steble vyrastených 8 – 12 listov, neskoré 24 a viac. Čepeľ listu má výrazné stredné rebro, je podlhovasto kopijovitá. Celý kukuričný klas je obalený pretvorenými listami. Zaujímavosťou je, že v niektorých kultúrach, krajinách sa používajú kukuričné listy, ako stavebný materiál pre budovanie rohoží a podobne. Kukurica má plné steblo.

 




(Zdroj citácií: VOLÁK Ján; SEVERA František; STODOLA Jiří: Veľká kniha liečivých rastlín. Bratislava, Príroda, 1987, 320s. ISBN: 064-029-87. S. 129.) 
(Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Kukurica_siata)
(Zdroj fotografií: Pixabay.com)